Haigused ja kahjurid
Uuemad roosisordid on võrdlemisi vastupidavad haigustele, kuid ka neil esineb ebasoodsate ilmastikutingimuste, sobimatu kasvukeskkonna ja ebaõige hoolduse (kuivas vaevlemine, kasta tuleb mulda mitte lehti jne) korral haigusi ja putukkahjureid. Pea meeles, et lämmastikuga üleväetatud taime koed on nõrgad ja lodevad ning on kergeks saagiks kahjuritele ja haigustele.
Kõige enam kiusavad roose lehetäid. Nende tõrjumisel tuleks alustada kohe kevadel kui märkate esimesi lehetäisi, sest nii pole neil võimalit paljunemisel panna alust suurtele suvistele kolooniatele. Võtta appi nende kiusamiseks Substral® Looduslik taimehooldusvahend. Rohelisel seebil põhinev töövalmis lahus pidurdab ka seenhaiguste levikut.
Tugeva seenhaiguste leviku korral tuleb varisenud taimeosad kokku korjata ja hävitada, et nad ei saaks uut võimalust taime nakatada. Paraku on see pea võimatu ja nii tuleb abiks mulla pealmise kihi vahetamine kas sügisel koos muldamisega või siis kevadel. Kasuta selleks haigustevaba Substral® Rooside istutussegu Osmocote® väetisega.


Rooside kevad
Tavaliselt tehakse esimene rooside väetamine kevadel, kui vabastatakse taimed talvekattest. Samas ei maksa meie kliimas, kus kevadeti esinevad kohati pikalt öökülmad taimede kasvule ergutamisega liigselt kiirustada, sest rooside noored võrsed on külmahellad ja hävivad juba mõne miinuskraadi juures. Taim küll ei hukku, sest leiab võimaluse kasvatada uued võrsed uinunud pungadest kuid õiterohkusest sellel aastal tavaliselt enam rääkida ei saa ja ka kesisem õitsemine jääb hilisemaks.
Rooside vabastamisel talvisest kattest võid kohe kasutada Substral® Osmocote® Rooside jt. õitsvate mitmeaastaste taimede 6-kuune väetist. Toiteelementide väljumine graanulist on seotud soojuse ja niiskuse koosmõjuga ja seetõttu kulub enne aega kui taim sealt süüa saab.

Osmocote

Osmocote toimimine

1. Osmocote® on erilised väetisgraanulid, mis sisaldavad kõiki taimele vajalikke põhitoitaineid ja mikroelemente. Iga väetisgraanul on ümbritsetud orgaanilise vaigukattega.
2. Igas väetisgraanulis on ühesugune koostis toiteelemente.
3. Vesi tungib läbi vaigukihi graanulisse ja toitained hakkavad lahustuma.
4. Vastavalt mulla temperatuurile ja niiskusele väljastatakse läbi vaigukesta toitained  lähtudes taimde vajadusest. Taimede üle- ja alaväetamine ei ole võimalik. Samuti toiteelementide kadu väljauhtumise tõttu.
5. Kui kõik toitained on ära kasutatud, hakkab graanuli vaiguümbris aasta jooksul aeglaselt lagunema....


Väetamine

Rooside väetamiseks sobivad nii orgaanilised kui mineraalsed kloorivabad täisväetised. Roosid vajavad heaks arenguks ja rikkalikuks õitsemiseks kõrget, tasakaalus olevat väetustaset. Ärge väetage oma roose üle ja pidage kinni väetamise juhistest. Pidage meeles, et tasakaalustatult väetatud taim on vastupidavam haigustel kui ühekülgselt lämmastikuga väetatud suur ja nõrk taim. Liigne lämmastik võib hävitada rooside narmasjuured ja taim võib hukkuda. Tihti saab just lämmastikuga üleväetamine saatuslikuks paljudele roosidele, muutes nad põua- ja talveõrnaks. Lisaks on üleväetatud taimede koed lõdvad, tehes nad kergelt. haavatavaks haiguste ja kahjurite poolt.
Väga hea tulemuse saate kasutades rooside väetamisel spetsiaalseid Substral® roosiväetisi, mis erinevad toimeaja järgi.
NB! Roosiväetised on universaalsed väetised, mis sobivad kõikide aias kasvavate püsilillede ja ka köögivilja väetamiseks.
Substral® Miracle Gro® Rooside väetis - kiire toimega, vees lahustatav pulberväetis. Toime 7-10 päeva. Sisaldab rohkesti vajalike mikroelemente.
Substral® Rooside väetis 100 päeva – 3 kuuse toimeda granuleeritud väetis. Kaks väetamist aastas tagavad rooside rikkaliku õitsemise. Lisaks põhitoiteelementidele sisaldab magneesiumi, mis tagab lehtede ja õite värvikirkuse.
Substral® Osmocote® Rooside...